Képző- és iparművészeti munkatárs választható szakiránya. A textilműves szakon a kreatív- és funkcionális textiltárgyak tervezésén kívül, nagy hangsúlyt fektetünk a mintatervezés elsajátítására is. Megtanulják a textíliák tradicionális- és modern előállítási technikáit: nemezelés, batikolás, szitanyomás, horgolás, szövés, foltvarrási technikák, kézi hímzés technikák, varrás, csipkeverés stb. A felsorolt technikák alkalmazásával készítjük fel tanulóinkat a textiltervezés és kivitelezés területeire. A szakmai feladatok során többek között ékszer-, táska-, minimál szabású öltözék-, cipő-, tároló-, lakástextil kollekció-, és textilkép tervezéssel foglalkoznak. Fontosnak tartjuk, hogy ezek a feladatok az ismeretek elsajátítása mellett lehetőséget nyújtsanak az egyéni útkeresésre. A hangsúlyt az egyéni tervezésre, innovatív ötletekre és minél magasabb művészi és szakmai színvonalra helyezzük. A tradicionális textiltechnikák elsajátítása mellett az újrahasznosítás témakörére, az alternatív anyaghasználatra és kísérleti textilek készítésére is nagy hangsúlyt fektetünk.
Ajánlott minden fiatal számára, aki kedveli a kézművességet, a kreativitást, van türelme, képzelőereje és kézügyessége, aki szívesen dolgozna önállóan vagy csapatban és/vagy tanulmányait a művészeti felsőoktatásban kívánja folytatni.
A képzés időtartama 2 év. Érettségi utáni képzésben, az első szakma megszerzése, nappali tagozaton ingyenes.
Amit nálunk tanulhatsz:
– textil- és mintatervezés
– tradicionális- és alternatív textiltechnikák: szövés, batikolás, hímzés, csipkeverés, szitanyomás
– kreatív- és funkcionális textiltárgyak tervezése, kivitelezése
– öltözékkiegészítők és lakberendezési textilek készítése
– programismeret: Photoshop, CorelDraw
Szakmai tantárgyak:
Művészettörténet
Rajz, festés
Anyagismeret (manuális gyakorlatok)
Prezentáció (manuális, Photoshop, CorelDraw)
Szakmai idegen nyelv
Viselettörténet
Textiltörténet
Textiltechnológia
Textilműves szakgyakorlat
Textilműves technikák
Az érettségi utáni képzés felvételi eljárása alkalmassági vizsgához kötött.
A felvételi vizsga részei:
1. Beállított csendéletről készített A/3-as méretű tónusos tanulmányrajz készítése. A feladatra 120 perc áll rendelkezésre.
A gyakorlati feladat elkészítéséhez szükséges felszerelés: A/3-as rajzlap, megfelelő méretű rajztábla, puha ceruza (3B-6B), radír, monopol gumi, a rajzlap rögzítésére csíptető vagy rajzszög (minimum 4 db).
A gyakorlati feladat (alkalmassági vizsga) értékelésének szempontrendszere: kompozíció mérete, a tárgyak térbeli elrendezése és aránya, a beállított formák rajza, szerkezeti összefüggések megfigyelése, a megvilágításnak megfelelő tónus kialakítása, eszközhasználat módja, összhatás, egyedi kifejezésmód.
2. Motivációs beszélgetés. A beszélgetést ismerkedés céljából szervezzük, melyen a felvételiző korábbi rajzi munkáinak bemutatását kérjük, illetve szívesen látunk bármilyen technikával készült tárgyat, öltözéket, öltözékkiegészítőt amennyiben van.
A munkák témája: csendélet, portré, tájkép és más szabadon választott témák, de nem lehet másolás.
Beszélgetés során figyelembe vesszük a szakmai iránti elkötelezettséget, motiváltságot, hozott munkákat, kommunikációs készséget, általános intelligenciát, kreativitást.
Jelentkezés a képzésre:
Jelentkezni online űrlap kitöltésével lehet: Jelentkezési lap